Bokningsinformation
Till dessa grupper kan du boka plats direkt, utan att stå i kö:
BAMSEGYMPA
Vi söker fortfarande ledare för att kunna utöka antalet Bamsegympagrupper under HT. I nuläget kommer vi att kunna erbjuda Bamsegympa:
Onsdag kl 16, Lördag kl 10 och Söndag kl 10.
Bamsegympan är en familjegympa där varje barn har en vuxen med sig på passet som aktivt deltar och stöttar i både lek och redskapsbanor. Det är en bred motorisk träning utan idrottsspecifik inriktning och passar för barn födda 2024 och uppåt (till ca 2021).
Samtliga träningspass är 55 minuter långa. Terminen sträcker sig mellan v 36-49, eventuellt med uppehåll under skollov. Kostnaden är medlemsavgift (årsvis) på 150 kr och en träningsavgift (terminsvis) på 750 kr.
TRUPPSKOLA
Truppskolan är under HT26 för barn födda 2021 som vill öva mer på truppgymnastikens grundövningar, ex kullerbytta, handstående och hjulning. Har gympar barnen själva utan vuxen. Samtliga grupper kommer att träna i nya idrottshallen på Larslunda IP (Arenan, B-hallen) på måndagar kl 17-18. Terminen sträcker sig mellan v 36-250, med uppehåll på höstlovet 26/10. Kostnaden är medlemsavgift (årsvis) på 150 kr och en träningsavgift (terminsvis) på 750 kr.
TRUPP 20
Nystartad truppgymnastikgrupp för barn födda 2020, träning i Larslunda Trupphall lördagar kl 12-13.30.
TRUPP 19
Truppgymnastikgrupp för barn födda 2019, träning i Larslunda Trupphall söndagar kl 14.30-16.
VUXENTRUPPEN
Är du vuxen och vill testa på allsidig träningen med truppgymnastik? Varmt välkommen att boka plats! Truppen tränar onsdagar och söndagar kl 20-21.30 i Truppgymnastikhallen på Larslunda. Kostnaden är medlemsavgift (årsvis) på 150 kr och en träningsavgift (terminsvis) på 1000 kr samt en försäkring (årsvis) på 255 kr.
Gäller din anmälan övriga trupper, för äldre gymnaster, är du istället välkommen med en intresseanmälan för truppgymnastik HÄR >>
Fullbokat? Ställ dig som bevakare och du får då ett mail ifall det blir några lediga platser.
Anmälan är bindande.
Vid frågor kontakta sgf@strangnasgf.se
Visa mer